Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitul forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitul forfetar

buna ziua,am avut o firma in desfintare la care sentinta definitiva s-a publicat in 15 mai 2009 in Monitorul Oficial.Astazi am depus actele la registrul comertului sa imi elibereze aceea hotarire definitiva(in 27 mai sa o ridic de la ei).actele de desfintare au fost depuse inainte de 01.05.2009. eu mai platesc ceva din impozitul forfetar?
Parerea mea:nu
Pentru societatile platitoare de impozit pe profit situatia este clara:
11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăţilor în inactivitate temporară înscrisă în Registrul Comerţului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/ 1990 privind societăţile comerciale, republicată. În situaţia în care, contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art.18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului şi data când societatea înregistrează la Oficiul Registrului Comerţului cererea de menţiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului,contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2), de la data încetării inactivităţii temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie

Cred ca este valabil si in cazul societatilor platitoare de impozit pe venit, daca ati depus actele inainte de 01.05.09 nu intrati sub incidenta impozitului forfetar
Nu intrati sub incidenta impozitului forfetarImpozitul forfetar nu se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului şi data când societatea înregistrează la Oficiul Registrului Comerţului cererea de menţiuni.Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului,contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2), de la data încetării inactivităţii temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie