Forum Discuţii juridice Executare silită Vanzare apartament executat silit
Discuție deschisă în Executare silită

Vanzare apartament executat silit

Buna seara

Am si eu o intrebare.

Poate fi vandut un apartament, de bunavoie, de catre debitor dupa stabilirea termenului de licitatie de catre executor? Mentionez faptul ca debitorul a semnat o tranzactie in fata instantei prin care se angaja sa plateasca o sulta creditorului pana la o anumita data si nu a facut-o.

Va multumesc anticipat.
Florin36, utilizator
Cu stiinta executorului poate vinde.
Adica executorul trebuie sa stie.
Cel mai probabil nu se poate vinde deoarece somatia de executare silita este inscrisa in cartea funciara, posibil si sarcina sultei datorate.

Niciun notar nu va face un act de vanzare cumparare in conditiile in care aceste mentiuni apar in extrasul de carte funciara si niciun cumparator nu va accepta sa ia un astfel de imobil cu probleme.

Nu are nicio legatura informarea executorului cu vanzarea imobilului. Nu aveti nevoie de permisiunea executorului.
Mergeti la executor si vorbiti cu el cum v-am spus.
Aveti dreptulnde a avea si avocat cand mergeti la executor.
Sulta insa trebuie platita.
Adica nu se poate evita plata datoriei si a cheltuielilor de executare.
Trebuie stiute toate cheltuielile.
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra. Am avocat,insa am vrut sa stiu si parerea altor specialisti in domeniu. :)

Va multumesc.