avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pj achizitioneaza masina de la pf
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pj achizitioneaza masina de la pf

Am cumparat o masina pe persoana fizica prin rabla si vreau sa o trec pe numele firmei mele, prin contract de vanzare cumparare pentru a o putea amortiza. La ce valoare o pot trece (masina este nou nouta) si ce inregistrari imi trebuie? Este nevoie de vreo evaluator al masinii? Firma nu este platitoare de tva.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:12, 29 August 2014
Buna ziua!
Valoarea minima pentru un mijloc fix este de 2500 lei.-hg 276/2013.
Se poate amortiza fiscal pana la 1500 lei/luna.-art.24 alin11^1 si 11^2 din CF.
Nota contabila
-cumparare : 2133=404, plata : 404=5121/5311,
-amortizare : 6811=2813.
Nu este nevoie de evaluator.
Ultima modificare: Joi, 28 August 2014
Elis Ismail, Contabil
Fiind vorba de firma dvs. tebuie sa faceti contractul de vanzare-cumparare la pretul pietei. Deci, o evaluare ar fi necesara, stiind ca o masina, chiar daca e noua, nu se mai poate vinde la pretul din magazin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila iclaudia19 iclaudia19 buna ziua, o firma a cumparat o masina in 2011 in valoare de 8000 ron de la o persoana fizica..contabila de atunci a inregistrat 6811=5311 8000 ...eu cred ca ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila cabinet stomatologic PopCristi PopCristi cabinetul stomatologic lucra cu casa de sanatate. As vrea sa va intreb daca facturile pe care le emitem catre casa de sanatate le pot intregistra pe 704 la fel ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism cismaruandreea cismaruandreea buna ziua firma are un autoturism de vanzare care are o valoare mica de vanzare ca este vechi. il cumpara un angajat al firmei. autoturismul este iesit de ... (vezi toată discuția)