Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pj achizitioneaza masina de la pf
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pj achizitioneaza masina de la pf

Am cumparat o masina pe persoana fizica prin rabla si vreau sa o trec pe numele firmei mele, prin contract de vanzare cumparare pentru a o putea amortiza. La ce valoare o pot trece (masina este nou nouta) si ce inregistrari imi trebuie? Este nevoie de vreo evaluator al masinii? Firma nu este platitoare de tva.
Multumesc!
Buna ziua!
Valoarea minima pentru un mijloc fix este de 2500 lei.-hg 276/2013.
Se poate amortiza fiscal pana la 1500 lei/luna.-art.24 alin11^1 si 11^2 din CF.
Nota contabila
-cumparare : 2133=404, plata : 404=5121/5311,
-amortizare : 6811=2813.
Nu este nevoie de evaluator.
Elis Ismail, Contabil
Fiind vorba de firma dvs. tebuie sa faceti contractul de vanzare-cumparare la pretul pietei. Deci, o evaluare ar fi necesara, stiind ca o masina, chiar daca e noua, nu se mai poate vinde la pretul din magazin.