Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Patrimoniu de afectatiune
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Patrimoniu de afectatiune

buna ziua,
ce inseamna patrimoniu de afectatiune si cum pot fi utilizate veniturile unui pfa in acest caz?
multumesc
Potrivit dispozitiilor art. 2 (j) din OUG nr. 44/2008, patrimoniul de afectatiune - totalitatea bunurilor, drepturilor si obligatiilor persoanei fizice autorizate, titularului intreprinderii individuale sau membrilor intreprinderii familiale, afectate scopului exercitarii unei activitati economice, constituite ca o fractiune distincta a patrimoniului persoanei fizice autorizate, titularului intreprinderii individuale sau membrilor intreprinderii familiale, separata de gajul general al creditorilor personali ai acestora.

Patrimoniul de afectatiune este destinat garantarii obligatiilor nascute ca urmare a unei anumite activitati profesionale autorizate.