Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la munca cetatean Moldovean divortat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la munca cetatean Moldovean divortat

Am o situatie mai bizară. Se doreste angajarea unui cetatean Moldovean care are permis de sedere valabil pana in 2017 dar care intre timp a divortat si ar trebui sa revina la numele de fata. In acest caz mai este valabil permisul de sedere? Pot face angajarea pe baza permisului de sedere pe care apare cu numele de casatorie?
Multumesc anticipat!
Permisul de sedere pentru ce l-a obtinut ?
Membru de familie cetatean Roman - casatorie.
Potrivit art.77din OUG 194/2002:
Cazuri de anulare şi revocare
(1) Oficiul Român pentru Imigrări anulează , prin decizie motivată , dreptul de şedere permanentă sau temporară în România, dacă se constată ulterior că:
a) la data acordării dreptului de şedere permanentă sau a prelungirii dreptului de şedere temporară
străinul nu îndeplinea condiţiile prevăzute de lege în acest sens;
b) dreptul de şedere permanentă sau prelungirea dreptului de şedere temporară a fost obţinut/obţinută prin folosirea de informaţii false, documente false sau falsificate ori de alte mijloace ilegale;
c) dreptul de şedere a fost obţinut în baza unei căsătorii de convenienţă , constatată în condiţiile art. 63;

Prin urmare, divortul nu este o situatie in care se poate revoca sau anula dreptulde sedere permanenta.