Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E legal sa incarc filme pentru adulti pe site-uri ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E legal sa incarc filme pentru adulti pe site-uri straine specializate?

Buna ziua! Stiu ca legea imi interzice sa detin un site porno ca cetatean roman. Sunt nelamurit insa daca am dreptul sa uploadez filme pe site-uri porno straine. [EDITAT] Stie cineva? As dori niste raspunsuri concrete in cunostinta de cauza!
trope_doi, utilizator
Legea nu interzice vizionarea de filme de acest gen in privat.
Daca aveti acces sa copiati filmul aveti dreptul sa il si vizionati.
Nu aveti dreptul de a-l comercializa.
Cu respect d-nului avocat, omul vrea sa urce filme pe net sa le faca publice, nu sa le dea jos si sa se uite la ele.
In primul rand trebuie sa aveti drepturi de autor pentru toate filmele postate, altfel intrati la piraterie.

In al doilea rand, aceste filme nu au voie sa prezinte minori.

In al treilea rand, nu puteti posta filme care aduc atingere vietii private, de exemplu filmate pe ascuns sau furate din calculatoarele/mobilele celor care nu aveau intentia sa le faca publice.

Puteti posta doar filme cu adulti care consmit in mod expres la filmari si la publicarea inregistrarilor si doar daca aveti drepturi de autor pentru filmele respective. Atentie: legislatiile altor tari impun tinerea unui registru de documente care poate fi consultat de autoritati oricand este necesar sa se demonstreze ca toti actorii erau majori de-a lungul filmarilor.

Nerespectarea acestor conditii constituie una sau mai multe infractiuni. Nu conteaza ca e clar ca o persoana filmata are 40 sau 50 de ani, daca nu exista o persoana desemnata cu tinerea acestui registru puteti fi urmarit penal, spre exemplu in SUA (cu mandat de extradare, daca e cazul).
tgeorgescu, utilizator
Imi cer scuze administratorilor forumului pentru incalcarea principiului "mesaj dupa mesaj", dar am informatii de importanta vitala.

Va recomand in mod ferm sa nu calatoriti niciodata in tari islamice. Dezvoltarea unor websiteuri pornografice a fost motiv pentru condamnarea la pedeapsa capitala in Iran, detalii pe [ link extern ]

Pedeapsa a fost hotarata pentru "comportament ne-islamic". Nu cunosc in ce masura o asemenea pedeapsa s-ar putea aplica crestinilor sau celor de alte religii decat Islamul.