Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta sume platite pentru garda medic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta sume platite pentru garda medic

Buna ziua,

Care este legislatia care prevede plata garzilor efectuate de un medic?

Am eliberat o adeverinta pentru un dosar de pensie, iar Casa de Pensii solicita baza legala. Este vorba de perioada 1989-1998.
Va multumesc!
Vedeti
- Legea 57/1974
- HG 307/1991
- HG 281 /1993
Conform Normelor de aplicare a Legii nr.263/2010, Anexa 15:

ANEXA 15 la norme

SPORURILE, INDEMNIZAŢIILE ªI MAJORÃRILE DE RETRIBUŢII TARIFARE
care, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001,
au fãcut parte din baza de calcul a pensiilor şi care se
utilizeazã la determinarea punctajului mediu anual

II. Sporuri, indemnizaţii şi majorãri ale retribuţiei tarifare prevãzute în Legea retribuirii dupã cantitatea şi calitatea muncii nr. 57/1974, republicatã*) în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 59-60 din 23 iulie 1980:

22. indemnizaţiile şi alte plãţi pentru activitãţi prestate în afara obligaţiilor funcţiei de bazã şi care nu fac parte din retribuţie (anexa nr. V cap. II "Ocrotirea sãnãtãţii"), dupã cum urmeazã:

1. Medicii care asigurã continuitatea în pânã la retribuţia tarifarã
unitãţile sanitare prin ore de gardã orarã;
prestate peste timpul normal de muncã

2. Personalul sanitar care suplineşte cu retribuţia tarifarã orarã;
personalul aflat în concediu (de boalã,
de naştere, de studii) sau în alte
situaţii similare

3. Membrii comisiilor de avizare 75-155 lei pe şedinţã;
medico-legalã, ai comisiilor de
expertizã şi recuperare a capacitãţii
de muncã şi ai comisiei medicamentului

4. Medicii curanţi care acordã asistenţã 155-310 lei lunar pe
medicalã cadrelor din nomenclatura familie asistatã;
unitãţilor medicale speciale

Legea nr. 57/1974

ART. 153
In vederea acoperirii unor posturi vacante şi în limita posturilor normate la unitatea respectiva, personalul sanitar cu pregãtire superioarã poate fi retribuit cu ora pentru munca prestatã în afarã normei legale de munca de la funcţia de baza, conform reglementãrii în vigoare. Totalul sumelor încasate pentru activitatea plãtitã cu ora nu va depãşi 25% din retribuţia tarifarã lunarã a funcţiei îndeplinite.
Multumesc mult pt.raspunsuri!

In cadrul unui fost Leagan de copii - unui medic i se acorda in anii 1990 spor de responsabilitate, respectiv spor de leagan.
Avand in vedere ca in statele de plata nu este specificat baza legala acordarii acestor sporuri, va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc!