Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata sporului la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata sporului la pensie

Buna ziua,
Tatal meu a iesit la pensie in anul 1994 la limita de varsta. insa nu ia fost calculat in pensie:
sporul de 15% conform legea 57/1974 art. 72 =11.03.1974 - 07.09.1976;

sporul de 25% conform legea 57/1974 art. 72 =01.04.1991 - 01.06.1994

sporul de 15 % conform legea 57/74, 3/50, 10/72. = 11.03.1974 - 07.09.1976

Vechime totala in munca 34 ani, 9luni, 2 zile
Gr1: 19 ani,3 luni, 26 zile
Gr2: 1 an, 3 luni, 18 zile
Gr3: 4 ani, 4 luni, 18 zile
Perioada de contributie la pensia suplimentara cu 2% 17 ani si 2 luni cu 3% 7ani si 11 luni.
Ramura economiei nationale 3.

Am depus toate actele la CNP iar cei de acolo mi-au dat urmatorul raspuns. "nu mai platim sporuri".
Va rog frumos sa ma ajutati/indrumati ce sa fac mai departe .

Va multumesc !
Tatal dv a iesit la pensie pe Legea 3/1977 care prevedea la ART. 10
Retributia tarifara, care se ia ca baza de calcul la stabilirea pensiei, este media
retributiilor tarifare lunare din 5 ani lucrati consecutiv, la alegere, din ultimii 10 ani de
activitate.
ART. 11
(1) Pensia integrala pentru munca depusa si limita de virsta se determina în procente din
retributia tarifara, diferentiate pe transe de retributii si grupe de munca, stabilite potrivit
legii, astfel:ART. 10
Retributia tarifara, care se ia ca baza de calcul la stabilirea pensiei, este media
retributiilor tarifare lunare din 5 ani lucrati consecutiv, la alegere, din ultimii 10 ani de
activitate.
.ART. 21
(1) Media retributiilor tarifare lunare care se ia în considerare la calcularea pensiei se
stabileste pe baza:
a) retributiei tarifare de încadrare, pentru cei retribuiti cu luna;
b) retributiei tarifare de încadrare, corespunzatoare la 204 ore, pentru cei retribuiti cu
ora, inclusiv pentru personalul care lucreaza în acord;
c) retributiei tarifare de calcul, pentru cei retribuiti cu cota procentuala;
d) retributiei la care s-a platit contributia de asigurari sociale, pentru cei angajati la
persoane fizice.Pensionarii care au iesit la pensie in baza Legii 19/2000 si cei pensionati in baza Legii 263/2010 au beneficiat de sporuri.Ex:HG 257/2011-Normele de aplicare a Legii 263/2010ANEXA 15 la norme

SPORURILE, INDEMNIZATIILE SI MAJORÃRILE DE RETRIBUTII TARIFARE care, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, au facut parte din baza de calcul a pensiilor si care se utilizeaza la determinarea punctajului mediu anual

I. Sporul de vechime in munca:
1. Pentru perioada anterioara datei de 1 aprilie 1992, sporul de vechime in munca se calculeaza automat, potrivit prevederilor art. 165 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, si, in consecinta, nu este necesara dovedirea acestuia prin adeverinte.
2. Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat este cel inregistrat in carnetul de munca sau dovedit cu adeverinte.
II. Sporuri, indemnizatii si majorari ale retributiei tarifare prevazute in Legea retribuirii dupa cantitatea si calitatea muncii nr. 57/1974, republicata*) in Buletinul Oficial, Partea I, nr. 59-60 din 23 iulie 1980:
———