Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dupa depunerea unei plangeri penale la sectia de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dupa depunerea unei plangeri penale la sectia de politie, exista un termen limita ?

impotriva copiilor mei s-a depus o plangere penala de lovire in decembrie 2013...
cat timp poate sa stea la politie?.... exista un termen limita?

individul care a depus aceasta plangere este cel care a provocat scandalul, fiind gasit chiar de echipajul de politie, pe care l-am chemat cu apel la 112, cu 2 cutite asupra lui si in stare de ebrietate. problema este ca in urma acestei altercatii, acel individ si-a scos certificat medical (30 de zile) (nu stiu cum a putut sa faca acest lucru), si ne ameninta cu puscaria... as vrea sa stiu ce trebuie facut .. si copii mei sa nu aiba de suferit. mentionez ca n-au fost niciodata implicati in vreun scandal...
Elena2001, utilizator
Cred ca ar trebui sa va ganditi la angajarea unui avocat, din descrierea dvs, sunt acuzati de savarirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.193 c.p.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Va multumesc pt raspuns.

O zi buna va doresc!