Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru

Buna ziua,
Detin un teren in provincie, cu titlu de proprietate. Pentru acesta am facut o procura cu drepturi depline catre un colateral al primarului.
In timpul valabilitatii procurii nu s-a oficiat nici un act dar nu s-au indeplinit conditiile si, dupa trei luni, am revocat aceasta procura.
Daca primarul acum nu imi elibereaza adeverinta de rol fiscal sau certificat fiscal - cum se lauda - cum procedez?
Multumesc.
Directia taxe si impozite locale are obligatia sa va emita certificat de atestare fiscala cu sau fara datorii (dupa caz) in termenul legal de 48 ore de la depunerea cererii. Inspectorii informeaza verbal contribuabulul ca nu ii vor emite certificatul, fara a-i inregistra cererea.
Insistati la Primarie sa vi se respecte drepturile dumneavoastra de contribuabil. Orice cerere pe care o adresati catre o institutie a statului trebuie sa va fie inregistrata, iar o copie trebuie sa va fie returnata cu numarul de inregistrare. Succes!
Multumesc,
O zi placuta.