Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua
as vrea si eu cateva lamuri in legatura cu pensia de urmas.Situatia este urmatoarea
Soacra mea(n.14 .05.1958) a fost casatorita timp de 17 ani pana la moartea sotului (25.04.1999).Acesta din urma avea 27 de ani in campul muncii.Ea a ramas cu baiatul de 12 ani si au primit o pensie de urmas atunci pana la terminarea studiilor .
Cand poate depune dosarul pentru pensia de urmas?
Sunt anumite conditii de indeplinit?
Ce acte trebuiesc?
Multumesc
Daca au primit pensie de urmas deja, la ce dosar va referiti ? Informatii exacte veti găsi la Casa Judeteana de Pensii !
Mai 1958 Iunie 2019 61/1

Pensie de urmas la 61de ani si 1 luna.

Actele le gasiti aici:

[ link extern ]
Pensia de urmas a primit-o baiatul pana la terminarea studiilor
1. Cum v-a spus colegul Mircea Carp mai sus, soacra dvs. implineste varsta standard de pensionare (61 de ani si 1 luna) pe 14 iunie 2019 cand poate depune cererea si actele pentru pensie de urmas.

2. Pana atunci pregatiti actele necesare.
Multumesc frumos pentru raspunsuri
O intrebare as mai avea ....Femeile nu ies la 60 de ani la pensie,de ce la 61 de ani si 1 luna?
Trebuie sa indeplineasca anumite conditii sa solicite pensia mai devreme?