avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua
as vrea si eu cateva lamuri in legatura cu pensia de urmas.Situatia este urmatoarea
Soacra mea(n.14 .05.1958) a fost casatorita timp de 17 ani pana la moartea sotului (25.04.1999).Acesta din urma avea 27 de ani in campul muncii.Ea a ramas cu baiatul de 12 ani si au primit o pensie de urmas atunci pana la terminarea studiilor .
Cand poate depune dosarul pentru pensia de urmas?
Sunt anumite conditii de indeplinit?
Ce acte trebuiesc?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:31, 4 Septembrie 2014
Daca au primit pensie de urmas deja, la ce dosar va referiti ? Informatii exacte veti găsi la Casa Judeteana de Pensii !
Mai 1958 Iunie 2019 61/1

Pensie de urmas la 61de ani si 1 luna.

Actele le gasiti aici:

[ link extern ]
Pensia de urmas a primit-o baiatul pana la terminarea studiilor
1. Cum v-a spus colegul Mircea Carp mai sus, soacra dvs. implineste varsta standard de pensionare (61 de ani si 1 luna) pe 14 iunie 2019 cand poate depune cererea si actele pentru pensie de urmas.

2. Pana atunci pregatiti actele necesare.
Multumesc frumos pentru raspunsuri
O intrebare as mai avea ....Femeile nu ies la 60 de ani la pensie,de ce la 61 de ani si 1 luna?
Trebuie sa indeplineasca anumite conditii sa solicite pensia mai devreme?

Alte discuții în legătură

Pensia anticipată parțială Victor vacaru Victor vacaru Am 34 ani si 5 luni de contributiI platite,9 ani gr II si 61 ani varsta.pot cere pensionarrea anticipata partiala Multumesc (vezi toată discuția)
Perioada minima de cotizare pentru pensionare rl_lucian rl_lucian Buna ziua, As avea doua intrebari: 1) pentru a putea primi o pensie care este perioada minima de cotizare in sistem (numarul de ani munciti legal)? 2) ... (vezi toată discuția)
Pensie urtimudo urtimudo Buna seara As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona . (vezi toată discuția)