Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Termen de emitere factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Termen de emitere factura

O PFA in sistem real, neplatitoare de TVA, prestatoare de servicii, trebuie sa emita factura pentru luna anterioara cel tarziu pana in data de 15 a lunii urmatoare sau o poate emite la sfarsitul lucrarii pentru toata perioada de ex 1,5 -2 luni?

Multumesc
Legea la care va referiti este dsp plata : Daca s-a efectuat o plata luna aceasta trebuie sa emiteti o factura pana pe 15 luna viitoare.
Daca lucrarea nu este receptionata pe stadii de executie, chiar daca se intinde pe durara a mai multor luni, puteti emite factura la sfarsitul lucrarii, dar materialele, manoperara etc. trebuie inregistrate in contul 332 - "Servicii in curs de executie" si inregistrate pe cheltuieli in momentul facturarii.

In plus, daca incasati avansuri, acestea trebuie facturate.