avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Procura pentru contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Procura pentru contabila

In ce conditii trebuie o firma sa faca procura notariala contabilei?
Procura este pentru depunerea online a situatiilor contabile.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 14:19, 3 Septembrie 2014
Buna ziua!
Pentru a depune on-line situatiile financiare trebuie o procura speciala din partea firmei pentru persoana care le depune (daca nu este reprezentanul legal al acesteia).
Conditia este impusa de ANAF.
Si este obligatorie depunerea online sau se poate face si la sediul ANAF?
Adica ce conditie e impusa de ANAF?
1.Depunerea online
SAU
2. In caz ca vrei sa depui online esti obligat sa faci contabilei procura
Ultima modificare: Miercuri, 3 Septembrie 2014
branzovenescu, utilizator
Situatiile financire se pot depune si la sediul ANAF-ului.
Anaf-ul conditioneaza depunerea on-line.
Cand se depune on-line accesul pe portal se face prin autentificare pe baza de semnatura electronica, semnatura pe care anaf-ul o are in baza lor de date.
Aceasta semnatura electronica este facuta pe numele unei persoane (contabila, reprezentatul legal al firmei, etc.). Daca semnatura este pe numele contabilei, anaf-ul cere acordul dvs. (procura speciala) pentru a depune on-line in numele firmei dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Septembrie 2014
Elis Ismail, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnatura digitala si dreptul aplicarii acesteia cristina_71 cristina_71 Buna ziua. Intrebarea mea este daca sunt angajata cu cim la un srl, am dreptul de semnatura digitala a declaratiilor depuse online, sau mai este nevoie si de ... (vezi toată discuția)
Nu pot depune online declarația 390 fără semnătură digitală. există posibilitatea să o pot depune la ghișeu? doblor doblor Buna ziua! In urma cu 2 luni am infiintat un PFA cu activitatea principala de Consultanta in IT (CAEN 6202). Luna trecuta m-am inregistrat in ROI pentru ca ... (vezi toată discuția)
Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. obtinere. etape. - atentie! din 1 iulie 2011 declaratia 112 se depune doar online! Valentin_buzau Valentin_buzau [b]Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. Obtinere. Etape. - Atentie! Din 1 iulie 2011 Declaratia 112 se depune doar ONLINE! ... (vezi toată discuția)