Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Procura pentru contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Procura pentru contabila

In ce conditii trebuie o firma sa faca procura notariala contabilei?
Procura este pentru depunerea online a situatiilor contabile.

Multumesc
Buna ziua!
Pentru a depune on-line situatiile financiare trebuie o procura speciala din partea firmei pentru persoana care le depune (daca nu este reprezentanul legal al acesteia).
Conditia este impusa de ANAF.
Si este obligatorie depunerea online sau se poate face si la sediul ANAF?
Adica ce conditie e impusa de ANAF?
1.Depunerea online
SAU
2. In caz ca vrei sa depui online esti obligat sa faci contabilei procura
branzovenescu, utilizator
Situatiile financire se pot depune si la sediul ANAF-ului.
Anaf-ul conditioneaza depunerea on-line.
Cand se depune on-line accesul pe portal se face prin autentificare pe baza de semnatura electronica, semnatura pe care anaf-ul o are in baza lor de date.
Aceasta semnatura electronica este facuta pe numele unei persoane (contabila, reprezentatul legal al firmei, etc.). Daca semnatura este pe numele contabilei, anaf-ul cere acordul dvs. (procura speciala) pentru a depune on-line in numele firmei dvs.
Elis Ismail, Contabil