Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... demolare gard construit ilegal pe domeniul public
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

demolare gard construit ilegal pe domeniul public

un vecin a construit langa fereastra mea pe terenul viran dintre blocuri un gard care ii permite numai lui sa utilizeze acest teren viran; am aflat de la primarie ca nu are autorizatie de construire pentru acest gard dar de 5 ani de zile de cand incerc sa gasesc o metoda de a demola acest gard si degeaba; sunt plimbat de la politie la politie locala la ADP si tot asa; nimeni nu face nimic, toti declara ca gardul este construit ilegal, primaria a emis ordin de demolare dar ADP refuza sa il demoleze pe motiv ca "imi place mie" (clasicul romanesc); am depus plangere penala impotriva asociatiei de locatari a blocului care gazduieste personajul care a construit acest gard (bineinteles un personaj VIP de Romania ..nu stiu de mare importanta de functie sau asa ceva..oricum cred ca aici se afla raspunsul meu..ce credeti?!?), iar politia m-a retrimis la plimbare pe calea deja binecunoscuta de mine Politia Locala , care v-a raspunde bininteles ca gardul sigur ca este construit ilegal dar nu ei se ocupa de demolarea lui..si asa mai departe..ce credeti , deci , ca ar trebui sa fac?!?
nu prea aveti multe variante, daca cei care au o hotarare de demolare nu o pun in executare....dvs ca si tert nu puteti actiona, eventual daca va prejudiciaza in vreun mod sa porniti proces impotriva primariei si a ADP pentru eventuale despagubiri pt prejudiciu...poate atunci vor demola....puteti folosi ca dovezi ce ati intreprins pana acum, ar fi bine sa fi facut toate demersurile in scris si cu nr de inregistrare la ei....
Sesizati oficial directia corp control din primarie
multumesc pentru raspuns..gardul este construit chiar lipit de proprietatea mea (adica terenul pentru care eu platesc impozit)..stalpii lui sunt turnati lipit de pavelele mele...faptul ca el a incercuit un teren viran si il utilizeaza fara sa plateasca cuiva in vreun fel..nu ar trebui sa se autosesizeze si cineva ..am chiar si o hotarare de demolare a primarului ..de la politia locala trimiterea catre ADP in vederea punerii in executare a hotararii....

am sesizat directia juridica a primariei care, la randul ei a transmis catre ADP acelasi lucru, adica sa se puna in executare hotararea primarului de a demola acest gard ilegal..dar degeaba..acest ADP se pare ca nu vrea si pace..politia a recomandat sa il dau in judecata..dar ma intorc la faptul nu este terenul meu ..sunt un tert care nu are nici un drept pe terenul statului..si tot asa..cel care a construit de fapt si de drept este foarte influent si reuseste sa pastreze acest gard bazandu-se pe faptul ca este un gard banal (la vreo 2 m inaltime..) si ca nimeni nu il va putea "prinde" astfel cu faptul ca utilizeaza un teren pentru el insusi (petreceri si asa mai departe..chiar in geamul meu) fara sa plateasca vreun sfant impozit pe acel teren..
Adriantot, moderator