Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... act constitutiv?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

act constitutiv?

Buna ziua!

Daca o asociatie non-profit schimba toti cei trei membri fondatori, sediul social .... pentru asta este nevoie de un nou act constitutiv / statut sau doar de un act aditional la notar si apoi la judecatorie?

Va multumesc mult
Actul aditional vi-l poate intocmi si semna si un avocat, nu numai un notar.
Pentru modfiicarile de care vorbiti e necesar actul aditional si actualizarea actului constitutiv initial, cu modificarile aferente, apoi inregistrarea la judecatorie.
Modificarea actului constitutiv sau a statutului asociatiei se face prin inscrierea modificarii in Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala isi are sediul asociatia, cu aplicarea corespunzatoare a prevederilor art. 8-12 din OG nr.26/2000.
Cererea de inscriere a modificarii va fi insotita de hotararea adunarii generale, iar in cazul modificarii sediului, de hotararea consiliului director.
Despre schimbarea sediului se va face mentiune, daca este cazul, atat in Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei vechiului sediu, cat si in cel aflat la grefa judecatoriei noului sediu. In acest scop, o copie a incheierii prin care s-a dispus schimbarea sediului va fi comunicata din oficiu judecatoriei in circumscriptia careia asociatia urmeaza sa-si aiba noul sediu.