Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... personal contractual sau functionar public?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

personal contractual sau functionar public?

Buna ziua, am o rugaminte. Am fost angajat la o primarie in baza unui contract de munca cu jumatate de norma, cu mentiunea ca nu sunt functionar public ci personal contractual, insa acum cateva zile cei de la resurse umane au venit sa completez declaratia de avere. Avand in vedere ca nu sunt functionar public...am o obligatie in sensul acesta? Trebuie sau nu sa completez declaratia? Puteti sa-mi spuneti va rog care este baza legala?

Va multumesc anticipat

Stiu ca toate persoanele care lucreaza in institutiile publice trebuie sa completeze aceste declaratii de avere.
Legea 144/2007, cap V art 39 prevede ca pers cu functii de conducere si control, precum si funct publici, inclusiv cei cu statut special, care isi desfasoara activit in cadrul autorit publ centr sau locale, sau, dupa caz, in cadrul tuturor instit publ.

Dupa cum ati mentionat, fiind ang cu 1/2 norma, nu cred ca era functie de conducere; deci daca erati contractual, doar daca lucrati in control depuneti decl de avere si interese, DACA NU, NU