Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Imprumut primarie de la o persoana juridica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Imprumut primarie de la o persoana juridica

Buna ziua! As dori sa stiu daca o primarie poate sa incheie un contract cu o persoana juridica prin care imprumuta de la aceasta o suma de bani, fara dobanzi sau alte costuri. Va rog sa precizati daca exista reglementari legale care sa permita acest lucru, eventual procedura (pasii) si trimiteri la prevederile in vigoare.
Multumesc anticipat.
Nu se poate. Firmele nu pot acorda imprumuturi intrucat nu au prevazut acest lucru in obiectul de activitate (nu sunt banci).
Singurul caz in care pot acorda este cazul partilor afiliate (doua societati affiliate printr-o detinere de cel putin 25% a uneia de catre cealalta) si se pot face cu dobanda legala!! Fara dobanda nu se poate, intrucat societatea trebuie sa faca un profit conform legii.
Buna ziua!
O intrebare: domeniul de activitate nu presupune ca activitatea sa fie generatoare de venituri, asa cum se intampla in cazul bancilor? daca o firma imprumuta, in caz singular, fara sa perceapa nici un comision sau dobanda, se considera ca desfasoara o activitate care nu este prevazuta in statutul societatii?
Multumesc anticipat.