Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire de la bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire de la bunici

Buna ziua,

Din cauza razboiului din 1945,bunicii mei au fost nevoiti sa-si lase casa din Bucuresti si sa se mute in Targoviste.
Mentionez ca bunicii mei au avut patru copii,care in prezent traiesc toti,tatal meu ,inca un frate si doua surori.
Intrebarea mea este ; cum putem sa aflam adresa la care au stat bunicii nostri daca parintii nostri nu stiu prea mare lucru ,ei fiind la varsta aceea foarte mici?cum putem sa revendicam aceasta casa sau locul pe care a fost construita casa?,care este prima cale de atac a acestei probleme?
Am ceva informatii cum ca actul acestei case a fost furat de unul dintre frati.Putea singur fara acordul parintilor lui sa vanda acest teren, ulterior fara acordul fratilor?
Acelasi frate a vandut ulterior si locul de casa al bunicilor din Targoviste,acestia fiind demolati si mutati intr-un apartament de doua camere.Acelasi frate si-a insusit si contravaloarea apartamentului bunicilor dupa ce bunicul a decedat,incheind un act de vanzare -cumparare in timpul vietii bunicii, dar care era intr-o forma grava de senilitate.
In speranta ca m-am facut inteleasa ,va multumesc anticipat.
E cam tarziu si aveti foarte putine informatii. Dificil, intai trebhuie sa obtineti detalii.