Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... problema cu o firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

problema cu o firma de recuperari creante

am avut un card cumparaturi Raiffeisen la care nu am platit 3 luni si a fost cesionat de top factoring La dansii am platit tot platit si nu reusesc sa obtin suma care o mai datorez si penalitati Singura data cand au trimis o comunicare cu total suma platita a fost in iunie 2014.Mentionez ca nu am semnat niciun act cu eimai jos va transmit scrisoare poate puteti sa ma lamuriti DVS
Subscrisa TOP FACTORING SRL, cctivitati ale agentiilor de colectare si ale birourilor (oficiilor) de raportare a creditului, in calitate de mandatar exclusiv al Glasro Holding LTD, cesionar al creantei detinuta de compania Raiffeisen Bank SA fata de dumneavoastra.
Raspundem prin prezenta solicitarii Dvs. telefonice si va aducem la cunostinta urmatoarele:
Debitul dumneavoastra provine din acordarea de catre Raiffeisen Bank SA, la data de 01.05.2006, prin Contract de Credit a sumei de 3,300.00 RON. Ulterior in data de 12.04.2012 s-a modificat limita de credit la valoarea de 5,600.00 RON.
Asa cum ati fost informata si prin notificarile noastre in conformitate cu art. 1393 din Codul Civil si art. 85 Titlul VI din Legea nr. 99/1999 privind unele masuri pentru accelerarea reformei economice, la data de 29.08.2012 a fost incheiat un contract de cesiune conform caruia Raiffeisen Bank SA inregistrata la 1082 Nicosia Cipru) toate creantele pe care le detine impotriva Dvs., rezultate din Contractul de Credit aferent Contului nr. pe care l-ati incheiat cu Raiffeisen Bank SA.
Cesionarul a autorizat societatea TOP FACTORING SRL pentru desfasurarea activitatii de recuperare/colectare a creantei care, la data preluarii, era in valoare de 5,497.51 RON.
In conformitate cu clauzele contractului semnat de dumneavoastra, pentru fiecare zi de intarziere la debitul mentionat mai sus au fost adaugate dobanzi penalizatoare, dupa formula: Capital restant * 45 %/360 * numar zile intarziere.
In perioada 14.09.2012 - 15.02.2013, au fost efectuate plati in valoare totala de 1,810.00 RO
Luand in considerare platile efectuate, a fost stabilit Angajamentul de plata Nr. Inreg. conform caruia debitul restant inregistrat pentru Contractul de Credit, in cuantum de 4,807.00 RON, urma sa fie achitat in 15 transe lunare a 300.00 RON si o ultima transa in valoare de 307.00 RON.
Mentionam faptul ca prin incheierea angajamentului de plata cu rate lunare este stopat calculul de costuri suplimentare, in conditiile in care se respecta conditiile referitoare la plata la termen si in suma convenita a fiecarei rate.
De la data stabilirii conventiei de plata si pana in prezent, cand s-a produs anularea Angajamentul de plata Nr. Inreg. 83, au fost efectuate plati in valoare de 5,700.00 RON, dupa cum urmeaza:(20.03.2013-27.05.2014)
Avand in vedere ca nu s-au fost respectat termenele scadente ale ratelor stabilite prin conventia de plata, acesta a fost anulat, iar dobanzile penalizatoare au fost recalculate(
La data prezentei, debitul restant inregistrat pentru este in cuantum de 1,582.41 RON.
eugeniavasilescu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~