Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... SCUTIRE TAXA JUDICIARA DE TIMBRU
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

SCUTIRE TAXA JUDICIARA DE TIMBRU

Buna seara,
Ar putea cineva sa imi spuna daca un cult religios este SCUTIT de plata taxei judiciare de timbru in ?
Am vazut ca, prin LEGEA 455/2006, cultele religioase sunt scutite de plata taxei judiciare de timbru, DAR numai pentru anumite categorii de litigii, in care NU mi se pare ca ma incadrez (speta mea vizeaza executarea unui contract de inchiriere a unei locuinte, iar legea se refera la uzucapiune, revendicare, actiuni in constatare...).
Ma gandesc ca poate exista vreo alta dispozitie speciala prin care un cult religios este scutit de plata taxei judiciare de timbru.

Multumesc anticipat!
ce inseamna executarea unui contract de inchiriere? vreti sa recuperati chiria, sa dati afara chiriasul? Taxa de timbru nu este mare in aceste cazuri.