Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere ccm la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere ccm la nivel de unitate

Ce se intampla daca, dupa negocierea ccm cu sindicatele, reprezentate prin doua federatii, angajatorul retrage oferta finala pentru una dintre federatii, hotaraste sa semneze ccm cu cealalta federatie si sa-l inregitreze la ITM, niciuna dintre federatii nereprezentand jumatate plus unu membrii de sindicat ai societatii?
Federatiile nu trebuie sa aiba jumatate plus unul din numarul membrii de sindicat ai societatii.

Art. 135. - Legea nr.62/2011:
(1) In unitatile in care nu exista sindicate reprezentative negocierea contractului colectiv de munca se face dupa cum urmeaza:
a) daca exista un sindicat constituit la nivel de unitate, afiliat la o federatie sindicala reprezentativa in sectorul de activitate din care face parte unitatea, negocierea se face de catre reprezentantii federatiei sindicale, la solicitarea si in baza mandatului sindicatului, impreuna cu reprezentantii alesi ai angajatilor;

b) daca exista un sindicat neafiliat la o federatie sindicala reprezentativa in sectorul de activitate din care face parte unitatea sau nu exista niciun sindicat, negocierea se face numai de catre reprezentantii angajatilor
....