Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare actiune in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare actiune in instanta

Am formulat o petitie adresata primarului. Acesta nu a raspuns in termen si am formulat o notificare catre acesta prin care faceam cunoscut faptul ca au fost incalcate prevederile legale cu privire la termenul de 30 de zile pentru formularea unui raspuns. De asemenea am precizat ca voi actiona in contencios administrativ in cazul in care nu voi primi raspunsul solicitat.
As vrea sa intreb care este limita daunelor materiale pe care pot sa le cer in cazul in care se va ajunge in instanta, deoarece nu doresc sa las acest lucru asa, avand in vedere faptul ca nu este pentru prima data cand intampin aceasta problema.
Va multumesc.
nu exista o limita impusa de lege. Insa orice suma de bani ceruta va trebui dovedita, cu acte, martori, expertiza unde este cazul. Instanta va decide ce suma poate fi acordata in functie de actele concrete existente in cauza.
Nivelul daunelor materiale difera foarte mult in functie de natura interesului ocrotit, importanta actului, valoarea sociala, gradul de afectare al dvs.etc