Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz primire Dispozitie de serviciu - sanctiuni ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz primire Dispozitie de serviciu - sanctiuni ?

- un salariat refuza sa primeasca o Dispozitie de serviciu
- cum trebuie sa se procedeze ?
- ce sanctiuni i se pot da ?

1. Decizia i se poate comunica prin posta scrisoare cu confirmare de primire.

2. Sanctiuni nu prea exista , intrucat nu exista text de lege care sa-l oblige pe salariat sa semneze de primire.
1. - secretara care preda asemenea inscrisuri salariatilor
a scris mentiunea ca aceasta a refuzat primirea Dispozitiei de serviciu
- este bine ?

2. - daca sanctiuni nu prea exista,
intrucat nu exista text de lege
care sa-l oblige pe salariat sa semneze de primire,
atunci cum poate directorul sa-l faca pe acel salariat
sa-i indeplineasca dispozitiile ?
.... pt. ca salariatul nu va mai face nimic din ce-i ordona directorul !
1. Nu prea este bine, trebuia incheiat un proces-verbal in care sa se consemneze faptul ca angajatul refuza primirea deciziei respective.

2. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Neindeplinirea sarcinilor de serviciu sau indeplinirea necorespunzatoare a acestora ar trebui sa fie prevazuta in reg.intern ca abatere disciplinara.
Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

- salariata nu este obligata de director sa faca ceva peste ceea ce este scris in Fisa postului
si cf. CIM
- fiind o unitate in care se lucreaza cu publicul de Luni si pana Duminica, inclusiv,
directorul a dorit sa faca o Programare a 3 salariati in asa fel incat
sa fie asigurata prezenta macar a unei persoane la serviciu
pt. a nu fi intrerupta activitatea unitatii.

- cine ? secretara este cea care sa faca acel proces-verbal
in care sa se consemneze faptul ca angajatul refuza primirea deciziei respective ?