Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asistenta control de fond
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asistenta control de fond

Buna ziua
As dori sa stiu daca suntem obligati sa participam la un control de fond initiat de ANAF la o societate fosta client al firmei de contabilitate pe care inca o detinem.
Contractul dintre soc.noastra de contabilitate si societatea supusa controlului de fond a fost reziliat de aprox. 1 an si jumatate .
As dori sa stiu la ce riscuri dpdv legal ne expunem in cazul unui refuz.
Controlul a inceput deja de o saptamana, de aceea as aprecia un raspuns cat mai curand posibil
Multumiri
Cine a condus evidenta contabila are obligatia legala sa dea explicatiile necesare efectuarii controlului.
Nu sunteti obligati sa fiti prezenti la acel control al ANAF-ului. Insa in cazul in care se vor constata nereguli pentru perioada cat ati avut contract, atunci se va putea angaja raspunderea juridica a dvs.