avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriașii plătesc fondul de reparații incluse în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriașii plătesc fondul de reparații incluse în cheltuielile de întreținere?

Bună seara,
Aș vrea să știu dacă, conform legislației în vigoare, plata fondului de reparații și a fondului de rulment (cele incluse în cheltuielile lunare de întreținere, afișate de administrație) cade în sarcina chiriașilor sau a proprietarului.
Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 07:17, 3 Septembrie 2023
Da, la asta ma refer.
Nu stiu sa va spun legea, dar stiu ca am fost in situatia asta si aveam deducere la impozit.
Codul fiscal cuprinde prevederile pe care le cautati. Iar noul cod fiscal si noul cod de procedura fiscala aduce modoficari si in ceea ce priveste impozitul pe veniturile din chirii. Cititi un material aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
a proprietarului
A CHIRIASULUI.
Daca la inceputul contractului nu s-a specificat altfel chiriasul achita tot ce e pe lista.
Mai putin fondul de rulment ca ar insemna sa achite chiriasul ceva ce va reveni proprietarului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pun din nou link la un articol în care este explicat pe înțelesul oricui îl poate citi fără idei fixe, dobândite din practică:

Proprietarul este cel care trebuie să plătească fondul de rulment și fondul de reparații, nu chiriașul
www.avocatnet.ro/articol_589...

Oricâte dislike-uri ați da, răspunsul corect dpdv juridic e acesta: atunci când în contractul de închiriere nu e prevăzut altfel (deci chiriașul și-a asumat plata integrală a sumelor din lista de întreținere), proprietarul este cel care trebuie să suporte fondurile asociației.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli bloc - cine plateste adrian137 adrian137 Buna ziua, Sunt chirias intr-un apartament. La bloc s-a constituit un fond de reparatii (din cate am inteles ar fi ceva similar cu cel de rulment). ... (vezi toată discuția)
Chirias la bloc , ce trebuie sa platesc. justlower justlower Buna seara, am inchiriat o garsoniera acum o luna in bucuresti.Am facut contract cu proprietarul dar nu legal. Toate bune si frumoase pana cand a venit ... (vezi toată discuția)
Fond reparații lloryshyka lloryshyka Bună dimineața, vă rog să-mi spuneți dacă există un temei legal în baza căruia să fiu obligată să plătesc fondul de reparații. Menționez că, ... (vezi toată discuția)