Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriașii plătesc fondul de reparații incluse în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriașii plătesc fondul de reparații incluse în cheltuielile de întreținere?

Bună seara,
Aș vrea să știu dacă, conform legislației în vigoare, plata fondului de reparații și a fondului de rulment (cele incluse în cheltuielile lunare de întreținere, afișate de administrație) cade în sarcina chiriașilor sau a proprietarului.
Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Da, la asta ma refer.
Nu stiu sa va spun legea, dar stiu ca am fost in situatia asta si aveam deducere la impozit.
Codul fiscal cuprinde prevederile pe care le cautati. Iar noul cod fiscal si noul cod de procedura fiscala aduce modoficari si in ceea ce priveste impozitul pe veniturile din chirii. Cititi un material aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
a proprietarului
A CHIRIASULUI.
Daca la inceputul contractului nu s-a specificat altfel chiriasul achita tot ce e pe lista.
Mai putin fondul de rulment ca ar insemna sa achite chiriasul ceva ce va reveni proprietarului.
Pun din nou link la un articol în care este explicat pe înțelesul oricui îl poate citi fără idei fixe, dobândite din practică:

Proprietarul este cel care trebuie să plătească fondul de rulment și fondul de reparații, nu chiriașul
www.avocatnet.ro/articol_589...

Oricâte dislike-uri ați da, răspunsul corect dpdv juridic e acesta: atunci când în contractul de închiriere nu e prevăzut altfel (deci chiriașul și-a asumat plata integrală a sumelor din lista de întreținere), proprietarul este cel care trebuie să suporte fondurile asociației.