Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS

Buna seara Sunt PFA din 2004,,nu am cartea de munca inregistrata nicaieri si nu am platit niciodata CAS.Va rog sa ma ''luminati'' ce plati datorez Fiscului si daca se percep taxe retroactive,in conditiile in care eu n-am solicitat/primit o aspirina de la sistemul nostrum sanitar in toti acesti ani... Va multumesc anticipat!
O P.F.A. trebuie sa plateasca din venitul obtinut (incasari - plati)16% impozit, 5,5% contributia de asigurari sociale de sanatate (C.A.S.S.).

In plus, trebuie sa plateasca 31,3% contributia de asigurari sociale (C.A.S.) care se calculeaza asupra unei venit ales de contribuabil, prin declaratia 600, cuprins intre 0.35 si 5 x castigul salarial mediu brut utilizat pentru fundamentarea B.A.S.S. care pentru 2014 este 2.298 lei (deci, de la 804 lei la 11.490 lei).