Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare teren de la UM - voi primi terenul sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare teren de la UM - voi primi terenul sau despagubiri ?

- vreau sa revendic un teren ocupat abuziv,
fara acte de expropriere, de o Unitate militara in anii 1960.
- toti vecinii au suferit acea expropriere,
fara a primi vreodata vreo despagubire
- prin anii 2001-2004 un angajat al U.M. a venit pe la cetateni
ca acestia sa renunte la terenul acestora ocupat de catre UM.
- nu stiu exact, dar dupa anul 2004 sau mai incoace,
UM si-a intabulat tot terenul, deci si impreuna cu cel ocupat de la cetateni
- recent am aflat ca Primaria a primit de la UM
un teren pt. construire locuinte ANL

1. - nu este cumva un transfer de teren ?
Adica, UM a dat un alt teren Primariei
in locul terenului ocupat de la noi,
si ca sa poate intabula si terenul luat de la noi ?

2. - UM va fi obligata sa depuna la instanta
acte doveditoare - de unde provine
terenul in litigiu = terenul luat de la noi ?
- sau vor fi acte secrete ?

3.- instanta imi va da terenul inapoi ?
sau UM imi va da bani in locul terenului pe care mi l-a ocupat abuziv ?
Stimat forumist,

Remarc deschiderea discuţiei cu aseţiunea ,, vreau sa revendic un teren ocupat abuziv,,.

Din start, este nevoie să aveţi în vedere că termenele în care se puteau revendica imobile confiscate abuziv au fost, de mult timp, depăşite.

Prin urmare, în lipsa unei, ca exemplu, notificări introduse în termenul util pe Legea 10/2001, nu v-ar mai fi accesibiă o prcedură de revendicare.

Notificarea a fost un exemplu, dar, repet, o acţiune, fără demersuri anterioare - cu totul nouă privind retrocedarea imobilelor confiscate abuziv, nu o văd ca având şanse reale de succes.

Cu stimă.
- mi s-a reconstituit dreptul de proprietate asupra terenului avut initial de parintii mei,
- in anul 2009, instanta de judecata mi-a dat diferenta de teren lipsa
- mi s-a dat Titlu de proprietate in anul 2009,
pe langa cel pe care il aveam deja,
dar am fost pusa in posesie
doar pe o parte din acel teren, care era liber

- acum, vreau sa revendic acea diferenta de teren care imi lipseste,
cat este in Titlu de proprietate /2009,
de la acea UM - care l-a ocupat abuziv,
fara acte de expropriere