Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperez TVA-ul din creanta de la societate ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperez TVA-ul din creanta de la societate falimentata si radiata?

Buna ziua,

In 2004 m-am inscris la masa credala in calitate de creditor chirografar. Au fost procese peste procese. Sumele incasate din bunurile vandute s-au dus catre lichidator si catre stat. Noi chirografarii nu am incasat nimic. Societatea a fost radiata conform hotararii judecatoresti. Am intrat in posesia hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila.Daca tot nu am reusit sa ne recuperam nimic, cum putem recupera macar TVA-ul de la stat, conform carei legi? Multumesc
Ca sa recuperati de la stat nu cred ca aveti vreo sansa intrucat au trecut multi ani si intrati in alte discutii. Cred ca dv. doriti sa va ajustati baza de impozitare conform art. 138 alin. d.

Daca nu ma insel trebuie doar sa puneti baza si tva cu semnul minus pe randul de regularizari.

In opinia mea (in caz ca veti figura cu TVA de recuperat) puteti sa solicitati si rambursarea acestuia pentru ca veti avea o creanta fiscala de la data la care aveti dreptul sa efectuati ajustarea dar poate veti tine cont si de faptul ca "este an electoral".

Desi nu ati intrebat va sugerez sa studiati si aspectele fiscale legate de impozitul pe profit.

CF
ART. 138 Ajustarea bazei de impozitare

Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:

a) în cazul desfiinţării totale sau parţiale a contractului pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, înainte de efectuarea acestora, dar pentru care au fost emise facturi în avans;

b) în cazul refuzurilor totale sau parţiale privind cantitatea, calitatea ori preţurile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum şi în cazul desfiinţării totale ori parţiale a contractului pentru livrarea sau prestarea în cauză ca urmare a unui acord scris între părţi sau ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile sau în urma unui arbitraj;

c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele şi celelalte reduceri de preţ prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;

d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă;

e) în cazul în care cumpărătorii returnează ambalajele în care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circulă prin facturare.

CPF
Art. 135 Prescripţia dreptului de a cere compensarea sau restituirea

Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau restituire

ContSters256771, utilizator
Si.. in continuarea celor consemnate anterior: Se emite o factura cu semnul (minus) pentru clientul radiat care nu se transmite acestuia ci se inregistreaza in scopul diminuarii bazei de impunere. CF. Pct 189 din Reglementarile contabile cf. cu Directiva a- IV a CEE aprobate prin OMFP 3005/2009 se vor face urmatoarele formule contabile: 411.8 = 411.1 si concomitent :
= 411.8
442.7
In felul acesta veti recupera TVA-ul si diminua si impozitul pe profit.
Alexandru Georgescu, Contabil