Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita imobil
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita imobil

Buna ziua, aveti idee din momentul primirii instiintarii executarii silite, cat dureaza pana la evacuarea din casa? Si daca e legal sa puna proprire si pe bunurile din casa? (frigider, aragaz, tv, etc)
cat dureaza pana la evacuarea din casa?

Este hazardat de raspuns avand in vedere ca initial este necesar ca bunul imobil sa fie adjudecat,ori nimeni nu poate sa precizeze daca exista persoane interesate,daca pretul este atractiv,etc
Justificarea pentru dispunerea sechestrului si pe bunurile mobile ale debitorului,este ca daca suma obtinuta pe apartament in urma executarii silite nu va fi indestulatoare pentru a stinge creanta,executorul judecatoresc la cererea creditorului poate sa valorifice inclusiv bunurile mobile ale debitorului .
Daca insa detineti documente legale/facturi care dovedesc ca bunurile apartin unui tert, acestea nu vor putea fi executate.
Nu se pot executa silit bunuri necesare traiului, bunuri ce servesc la indeplinirea sarcinilor profesionale, bunuri care sunt prezente in domiciliu dar nu vaapartin. De regula executarile silite pe bunuri mobile se rezuma la autoturisme, pentru ca celelalte sunt foarte greu de valorificat (doar daca au chef sa le vanda pe okazii, tocmai, olx... ceea ce e absurd).
Trebuie sa se organizeze licitatia , dureaza intre 1-2 luni ,la care se vor prezenta, sau nu posibili cumparatori. Daca la prima licitatie nu s-a prezentat nimeni , dupa aprox. 2 luni se va face alta si tot asa. Nu se fac evacuari de la 1 noiembrie pana la 1 martie.
Nu va veni nimeni sa va ia aragazul , frigiderul si masina de spalat, sau patul in care dormiti pt. ca sunt bunuri de stricta necesitate. In general cauta masini, terenuri , alte imobile .