Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor pentru iesire la pensie regim fiscal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor pentru iesire la pensie regim fiscal

Firma ofera salariatilor care ies la pensi 2 salarii tarifare pe unitate. Care este regimul fiscal al acestora? Sunt impozitate/taxate?
Ajutoarele acordate pentru iesirea la pensie sunt venituri impozabile.
Ajutoarele pentru iesirea la pensie acordate de unitate sunt venituri salariale, din care se retin contributiile obligatorii si impozitul.