avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Import China
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Import China

Buna seara.

Sunt la primul import din China si intampin cateva probleme.
Valoare marfii pe factura este de 4235$, insa am primit un e-mail de la transportator cu taxele pe care trebuie sa le platesc iar unele mi se par exagerate:
LCL CHARGES: 311.6 EUR
THC: 186.96 EUR
DVTZ Agigea: 45 EUR
DVI/ DS Bucuresti: 50 EUR
Taxa avizare: 50 EUR
Manipulare marfa: 72.22 EUR
Taxa deconsolidare: 55 EUR
CFS security charges: 18.7 EUR
CISF: 375.34 USD

Va rog sa imi spuneti daca aceste taxe sunt obligatorii si calculate corect sau transportatorul doreste sa profite de faptul ca suntem la primul import si nu cunoastem procedura.
Cel mai recent răspuns: oana_gheorghiu , utilizator 10:45, 16 Septembrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
conditia de livrare conform Incoterms este CIF
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abrevieri transport maritim cif, sonya33 sonya33 buna ziua, am importat marfa din China 950usd- plata in avans, transport 625, factura fiind CIF Bucuresti. marfa a ajuns in portul Koper din Slovenia, ... (vezi toată discuția)
Import din china prin viena-procedura? dianna dianna Buna ziua, Am un caz: fac import de marfa din China , cu vamuire la Viena, si marfa ajunge la Cluj, printr-o firma care face si transportul si se ocupa de ... (vezi toată discuția)
Import cu factura din ue stematud stematud Achizitionam materiale de la un furnizor din UE, cu cod valid de TVA intracomunitar, la el in tara. Materialele vin dintr-o tara non UE, noi ne ocupam de ... (vezi toată discuția)