Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... abrevieri transport maritim CIF,
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

abrevieri transport maritim CIF,

buna ziua,
am importat marfa din China 950usd- plata in avans, transport 625, factura fiind CIF Bucuresti.
marfa a ajuns in portul Koper din Slovenia, ulterior transferata catre Romania-Baneasa, dar am avut supriza la avizare sa mi se imputa plata 582 euro THC/LCL desi pe B/L este specificat
LCL SERVICE CHARGE & DESTINATION CHARGE & D/O fee & cisf FOR ACCOUNT OF CONSIGNEE

FREIGHT PREPAID
place of delivery: Bucharest

va rog spuneti-mi de ce trebuie sa mai platesc acesti bani, deoarece nu gasesc explicatii
Buna ziua .
Acea suma suplimentara de 582 euro, este pentru ce parcurs de drum al marfii , pentru Koper-Bucuresti ,sau pentru altul ?
Marius Bote .
pe Factura emisa de catre Declarantul Vamal din Romania, dar la ordinele transportatorului este specificat taxe THC/LCL
~ Conținut șters la cerere ~
totusi important pentru mine ar fi fost daca as fi aflat ce inseamna mai exact THC/LCL, deoarece citind incoterms 2000 ar fi LCL- less than container load, iar THC- Terminal Handling Charges
dar speram sa fi gasint pe cineva care sa fi avut acest incident sau lucreaza in vama, transport sau cunoaste legislatia comerciala
Comisionarul in vama unde ati lucrat actele ce spune cu privire la aceasta problema, sau v-ati reprezentat singur la autoritatea vamala ?