avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma Web Dev
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma Web Dev

Buna ziua.
Doresc sa deschid o firma cu 2 patroni si fara angajati prin care sa gestionez contracte cu alte firme pentru servicii de web development si dezvoltare aplicatii pe diferite OS-uri
————————————————————————————————————————————
Intrebarea mea este la ce taxe ar trebui sa ma astept, pentru ca am posibilitatea sa deschid firma in alta tara, dar as prefera Romania, insa daca statul imi va lua prea mult, nu va fi profitabil.

Din cate am citit, pot da 5% pe venit, fata de 15% pe profit, pentru ca la aceasta firma venitul e profitul,pentru ca nu se investesc bani sau plati pentru angajati ( pentru inceput ).

De asemenea, CAEN 6209 se potriveste pentru acest tip de firma?
Cel mai recent răspuns: Doger , utilizator 12:45, 18 Septembrie 2014
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Dat fiind ca infiintati aceasta firma doar pentru a gestiona contracte cu alte firme care la randul lor dezvolta aplicatii, societatea pe care intentionati sa o deschideti nu are de ce se autoriza pe acel cod CAEN; ar trebui gasit un cod adaptat mai degraba intermedierii (daca am inteles bine ca in fapt asta veti face prin firma).

Cat despre impozite, acestea sunt de 3% pe venit ori de 16% pe profit. Gasiti o harta comparativa a impozitelor aici [ link extern ] /

Succes in ce veti alege sa faceti!
Nu asta e scopul firmei, o firma vrea sa isi faca un site / o aplicatie si ne contracteaza pe noi, lucram pe baza de contract.

Pe langa acel impozit de 3%, la ce impozite/dari catre stat ar trebui sa ma astept?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum am inteles ce intentionati sa faceti. Nici 6209 nu este cel mai nimerit cu activitatea de dezvoltare aplicatii si realizare site-uri. Voi reveni in completare cu CAEN-ul corespunzator in scurt timp.

Impozitul de 3% pe micro este optional pana la un punct. De la atingerea pragului de venituri de 65.000 euro/an societatea va fi incadrata automat ca platitor de impozit pe profit (mai multe detalii gasiti aici m.avocatnet.ro/mobile/m%7Car... ).

Avand in vedere ca nu veti avea angajati (desi nu recomand ca asociatii sa presteze munca fara forme legale), singura impunere ramane cea de 3% pe venit apoi la distribuirea anuala a dividendelor, se va retine la sursa 16% impozit pe veniturile din dividende.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
LegalToBusiness a scris:

Acum am inteles ce intentionati sa faceti. Nici 6209 nu este cel mai nimerit cu activitatea de dezvoltare aplicatii si realizare site-uri. Voi reveni in completare cu CAEN-ul corespunzator in scurt timp.

Impozitul de 3% pe micro este optional pana la un punct. De la atingerea pragului de venituri de 65.000 euro/an societatea va fi incadrata automat ca platitor de impozit pe profit (mai multe detalii gasiti aici m.avocatnet.ro/mobile/m%7Car... ).

Avand in vedere ca nu veti avea angajati (desi nu recomand ca asociatii sa presteze munca fara forme legale), singura impunere ramane cea de 3% pe venit apoi la distribuirea anuala a dividendelor, se va retine la sursa 16% impozit pe veniturile din dividende.


Revin in completarea mesajului de ieri pentru a va informa de ce codul CAEN 6209 nu e cel potrivit pentru activitati de web development si dezvoltare aplicatii pe diferite OS-uri, precum si pentru a va indica un cod CAEN corespunzator.

In prestarea de activitati in cf cu CAEN 6209, societatea va putea desfasura alte activităţi privind tehnologia informaţiei şi activităţi anexe care nu sunt clasificate în altă parte, cum ar fi:
-servicii de recuperare a informaţiilor din calculatoare în caz de dezastru
-instalarea calculatoarelor personale
-servicii de instalare a software.

In schimb, daca optati pentru CAEN 6201, de exemplu, societatea va putea emite facturi pentru activităţile de scriere (programare), modificare, testare şi asistenţă privind produsele software. Este asemenea inclusă scrierea de programe urmând indicaţiile utilizatorilor (programe orientate pe client).
Această clasă include:
-proiectarea structurii şi conţinutului şi/sau scrierea codului de calculator necesar pentru a crea şi implementa:
-sisteme software
-aplicaţii software
-baze de date
-pagini web
-adaptarea software-ului potrivit cerinţelor specifice, adică modificarea şi configurarea unei aplicaţii existente astfel încât devine compatibilă şi funcţională, potrivit mediului sistemului informatic al clientului.

Prin urmare, codul CAEN 6201 acopera si realizarea de software dar si realizarea de pagini web.

Sper ca am reusit sa va ofer toate informatiile necesare.

Succes!

Multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exemplu de activitati pe caen 6202 si 6203 andrasd andrasd Buna, Desfasor activitate in domeniul de IT, ma ocup de administrarea unui Soft ERP (contabilitate, comenzi, resurse umane, mijloace fixe, etc...) , soft de ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa cfv1000 cfv1000 Buna ziua Am nevoie sa imi fac un PFA si am nevoie de niste informatii. PFA-ul e pentru presatari servicii - programare web. Sunt web developer. Din cate ... (vezi toată discuția)
Codurile caen se cumuleaza la norma de venit? moniquesro moniquesro Buna ziua, as dori sa stiu urmatoare informatii, pot sa imi aleg mai multe coduri CAEN? si daca da in cazul in care aleg impozitarea la norma de venit se ... (vezi toată discuția)