Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radierea masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radierea masinii

am vandut o masina ,am radiat-o de la impozite si taxe, noul proprietar nu si-a inmatriculat-o la politie,amenzile de circulatie vin pe numele meu ,cum pot sa fac radierea de la politie de pe numele meu fara noul proprietar care nu mai dau de el.
Buna seara,

puteti face radierea de la politie doar in baza unei hotarari judecatoresti definitive.
Va spun de la inceput ca nu sunt un specialist in drept dar pot sa va spun cum am procedat eu.
Am facut in primul rand o adresa la politia pe raza caruia isi are domiciliul actualul proprietar.
Solicitati ajutor in sensul ca politia poate sa oblige cumpararorul sa inmatriculeze masina pe numele lui.
Cu raspunsul de la politie, formulati o cerere de chemare in judecata prin care sa aratati ca a-ti facut si alte demersuri legale pentru radiere masinii.
De asemenea cereti in instanta ca noul proprietar sa plateasca sau sa va returneze bani platiti pe toate amenzile.
Eu personal am obtinut radierea masinii dupa primul termen, si nici nu ma costat mult, doar niste taxe si ceva timbre.
Este mai bine daca a-ti facut pe certificat si mentiunea "instrainat catre la data de ".
Va doresc bafta si rabdare.
Am vazut si un raspuns de la un specialist intre timp.
Dupa prima hotarare exista un termen in care se poate face recurs.
Daca in termen nu intervine recursul mergeti la instanta cu hotararea initiala si solicitati sa o autentifice cu mentiunea fefinitiva.
laky, utilizator