Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de creanta sau partaj?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de creanta sau partaj?

Buna ziua. Am chemat in judecata pe fostul sot ( divort pronuntat in 2009) pentru partajarea a doua imobile dobandite in timpul casatoriei. Acesta a depus intampinare si cerere reconventionala prin care ii cheama in judecata si pe parintii mei si solicita contravaloarea unei sume de bani reprezentand 50% din investitiile facute impreuna cu mine in casa parintilor mei unde a locuit impreuna cu mine pana in 2009 cind am divortat.
Cererea este intemeiata in drept pe 669 c civ.( imprescribilitatea cererii de partaj)
Va rog sa ma lamuriti daca cererea reconventionala se pate asimila cererii de partaj imprescriptibila sau este un drept de creanta prescriptibil in 3 ani si daca prescriptia dreptului la actiune incepe sa curga de la data la care acesta a parasit imobilul.
Cererea reconvențională a soțului Dvs. este tot o cerere de partaj.
Pretentiile le are de la parintii mei , care sunt proprietarii casei in care noi am fost tolerati pe perioada casatoriei noastre, iar imbunatatirile le-am facut pentru confortul nostru.
Nu, mie mi se pare a fi creanta supusa termenului de prescriptie.. nu are ce imbunatatiri sa imparta ( partaj ), ci pretinde o suma de bani pt investitia in casa parintilor.
Nici el nu imi pare convins.. daca era vb de partaj nu cred ca aducea in discutie imprescribilitatea actiunii
Si eu sunt de aceeasi parere. Partajul priveste imobilele dobandite de noi in timpul casatoriei, cu care este de acord prin intampinare, insa suma de bani o solicita de la fostii socrii pe care ii cheama in judecata prin reconventionala
Multumesc de raspunsuri
De cind incepe sa curga termenul? De la parasirea locuintei?