Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Limitarea raspunderii angajatilor
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Limitarea raspunderii angajatilor

Ce parere aveti despre limitarea raspunderii patrimoniale a angajatilor. Nu vorbesc despre cazurile in care fapta este savarsita cu vinovatie ci atunci cand este facuta dintr-o eroare, fara intentie.

Ma gandesc ca limitarea sa se faca in functie de salariu: 3 salarii, 6, 9 , 12 (una din aceste cifre). Am in vedere cazuri in care cineva este platit cu mnimul pe economie (670 lei daca nu ma insel e netul). Mie nu mi se pare ca salariul unei persoane sa fie 670 lei iar daca el produce o paguba firmei dintr-o greseala neintentionata sa fie pasibil de plata a 10000 lei. Intr-un astfel de scenariu daca raspunderea ar fi limitata la 12 luni maxim cat ar putea pretinde un angajator de la el ar fi 8040 sau 4020 daca raspunderea ar fi limitata la 6 luni.

Societatile de asigurari asigura riscurile in functie de prima platita. De pilda la bunurile din casa Platesti 100 euro ti se asigura bunuri de 10000 euro, platesti 200 ti se asigura de 20000 (sunt niste exemple fictive).

Reamintesc faptul ca nu ma refer la cazurile savarsite cu vinovatie (sau furturi sau alte ilegalitati). Cum ar fi sa ti se dea in grija o gestiune de 300000 lei si tu sa fii angajat cu 670 lei?

Ce parere aveti? Merita discutata o astfel de chestiune?
Nicio opinie?
MarianBratu a scris:

Ce parere aveti despre limitarea raspunderii patrimoniale a angajatilor. Nu vorbesc despre cazurile in care fapta este savarsita cu vinovatie ci atunci cand este facuta dintr-o eroare, fara intentie.

Reamintesc faptul ca nu ma refer la cazurile savarsite cu vinovatie (sau furturi sau alte ilegalitati). Cum ar fi sa ti se dea in grija o gestiune de 300000 lei si tu sa fii angajat cu 670 lei?

Ce parere aveti? Merita discutata o astfel de chestiune?

art. 254 din codul muncii.

1.  Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
 2. Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
 3. In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
4. Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.
codulmuncii, utilizator
codulmuncii a scris:

4. Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Cunosc aceasta precizare - se refera la acordul partilor. Dar acordul partilor poate fi si 0 la urma urmei. Eu ma refer la cazurile in care nu exista un acord.

ContSters256771, utilizator
Eu ma refeream la aliniatul 2 al art. 254. Foarte greu poate fi tras la raspundere, cum spuneti dv, pentru 300000 lei un salariat care castiga 670 pe luna. Am avut ocazia la tribunalul buc sa asist la un proces al unei salariate din sistemul medical, care stricase un aparat ultraperformant de 3 miliarde. Angajatorul o concediase disciplinar si a tras-o si la raspundere patrimoniala. Instanta a anulat tot, si a dispus si reintegrarea. Motivul: angajatorul s-a facut vinovat pentru ca a obligat salariata sa lucreze cu acel aparat, desi nu avea terminata pregatirea si instruirea necesara sa-l foloseasca, obligatie ce-i revenea angajatorului. Deci cam asa...un exemplu.
Apreciez decizia instantei in acest caz dar daca asistenta ar fi avut cursurile efectuate cum ar fi fost? ii vindea casa?

Pentru chestiuni de acest fel exista asigurari. Angajatorul trebuia sa isi asigure echipamentele. Un salariat se duce se munceasca si de cele mai multe ori la sfarsitul lunii nici nu mai are banii care i-a primit la inceputul lunii. Ma gandesc ca ar trebui sa beneficieze de o oarecare protectie mai ales ca la sfarsitul zilei nu imparte profitul cu angajatorul.

Sa raspunda dar intr-o limita maxima indiferent de vointa angajatorului.