Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Studiul de PREfezabilitate
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Studiul de PREfezabilitate

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati prin emiterea unui punct de vedere cu privire la urmatoarea speta:

In discutie este un bun pe care doresc sa il reabilitez. Apartine unei societati comerciale dar si statul roman este actionar (minoritar) al acestui bun. De asemenea, se intentioneaza accesarea unor fonduri europene pentru aceasta reabilitare.

Avand in vedere prevederile H.G. 28 din 09.01.2008 privind aprobarea conţinutului-cadru al documentaţiei tehnico-economice aferente investiţiilor publice, precum şi a structurii şi metodologiei de elaborare a devizului general pentru obiective de investiţii şi lucrări de intervenţii
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 48 din 22 ianuarie 2008,
in special art. 1

ART. 1
Se aprobă conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente investiţiilor
publice, după cum urmează:
a) conţinutul-cadru al studiului de prefezabilitate, prevăzut în anexa nr. 1;
……

va rog, daca se poate sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

Rezulta din continutul acestei H.G. obligativitatea realizarii unui STUDIU DE PREFEZABILITATE?
Este obligatotoriu intotdeauna STUDIUL DE PREFEZABILITATE?
Cand este necesar si care este ROLUL lui?
Cind este vorba de accesare de fonduri europene, este obligatoriu sa existe aceste studii.