Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum pot beneficia de somaj lucrand la o firma in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum pot beneficia de somaj lucrand la o firma in insolventa

lucrez la o firma care sia declarat insolveta, am restante salariale anterior declararii insolventei 3 luni.
firma nu trimite angajatii in somaj pentru ca are mari restante la bugetul statului, asteptand ca sa plecam cu demisie
1. - Firma, prin conducerea ei sau prin lichidatorul judiciar, trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Nu acceptati alta forma de incetare a contractului individual de munca (CIM).

2. - Plata indemnizatiei de somaj nu este conditionata de plata contributiilor la somaj (sau la pensie si sanatate) ci este suficient ca aceste contributii sa fie datorate.
- Datorarea contributiilor este evidentiata in declaratia nominala lunara (D112) depusa de angajator la ANAF.

3. Daca angajatorul nu procedeaza cum am spus mai sus luati imediat legatura cu ITM.

@ tomaliviu

Veti putea beneficia de somaj numai daca angajatorul va concediaza din motive care nu tin de persoana.

Angajatorul nu este obligat sa inceteze raportul de munca , astfel incat sa se beneficieze de somaj de catre fostul salariat.

Exista procedura de insolventa deschisa?