avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum pot beneficia de somaj lucrand la o firma in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum pot beneficia de somaj lucrand la o firma in insolventa

lucrez la o firma care sia declarat insolveta, am restante salariale anterior declararii insolventei 3 luni.
firma nu trimite angajatii in somaj pentru ca are mari restante la bugetul statului, asteptand ca sa plecam cu demisie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:07, 18 Septembrie 2014
1. - Firma, prin conducerea ei sau prin lichidatorul judiciar, trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Nu acceptati alta forma de incetare a contractului individual de munca (CIM).

2. - Plata indemnizatiei de somaj nu este conditionata de plata contributiilor la somaj (sau la pensie si sanatate) ci este suficient ca aceste contributii sa fie datorate.
- Datorarea contributiilor este evidentiata in declaratia nominala lunara (D112) depusa de angajator la ANAF.

3. Daca angajatorul nu procedeaza cum am spus mai sus luati imediat legatura cu ITM.


@ tomaliviu

Veti putea beneficia de somaj numai daca angajatorul va concediaza din motive care nu tin de persoana.

Angajatorul nu este obligat sa inceteze raportul de munca , astfel incat sa se beneficieze de somaj de catre fostul salariat.

Exista procedura de insolventa deschisa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa ccc madymic madymic Buna ziua. Sunt in concediul de crestere copil pana la varsta de 2 ani. (pana pe 31 octombrie 2013) si beneficiez de indemnizatie. Voiam sa stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Somaj atty158 atty158 Buna ziua. Am fost anuntat ca nu mai este de munca si nu mai sunt vanzari la firma si vrea sa ma dea afara. Administratorul a zis ca ma baga in somaj dar ... (vezi toată discuția)
Reincadrarea in munca dupa terminarea concediului pentru cresterea copilului peechy peechy Buna seara, Lucrez la o firma care nu se afla in insolventa, dar se afla in proces de reorganizare. Am fost in concediu de crestere copil si la ... (vezi toată discuția)