Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile la PFA

Buna ziua!
Socrul meu are un Pfa...as vrea sa va intreb daca si cheltuielile platite pt stat se scad din venituri sau nu?Si el lucreaza in constructii...a cumparat o scara se poate scade din venituri sau nu?Trebuie sa ii completez si registru de inventar?Multumesc
Sunt cheltuieli deductibile total, de exemplu:
1.cheltuielile cu achiziţionarea de materiale consumabile si obiecte de inventar;
2.cheltuielile reprezentând contribuţiile pentru asigurările sociale, pentru asigurările sociale de sănătate;
3.cheltuielile cu comisioanele şi cu alte servicii bancare pentru contul bancar deschis pe pfa.
Alte detalii puteti sa cititi la art. 48 din codul fiscal si in normele de aplicare pentru acest articol.
In registrul inventar se trec doar achizitia/casarea de obiecte de inventar si mijloace fixe facute cu factura pe pfa. Exemplul dumneavoastra cu scara dar si daca achizitioneaza alte scule cum ar fi o masina de gaurit/taiat, da, se trec in registrul inventar daca au fost cumparate pe pfa cu factura.
Materialele consumabile (de exemplu vopsea, ciment, cuie, etc.) nu le treceti in registrul inventar.
La inceputul anului viitor aceste cheltuieli le luati in calcul cand veti calcula venitul net=venitul brut-cheltuieli deductibile si completa D200.
Va multumesc foarte frumos!