avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NUMAR ZILE CONCEDIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NUMAR ZILE CONCEDIU

Buna, sunt angajata din 15 ianuarie 2006 pana in 01.12.2008 cu pauza o luna si apoi din 01.01.2009 m-am reangajat , as vrea sa stiu cate zile de concediu mi se revin ,21 sa 22 de zile?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:31, 22 Mai 2009
1. Conform CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
ART. 58. Prin contractele colective de munca la celelalte niveluri, se vor stabili criteriile pe baza carora salariatii sa beneficieze de concedii de odihna anuale si de concedii de odihna suplimentare mai mari.

2. Asadar, minimul obligatoriu este de 21 de zile lucratoare. Prin negociere cu angajatorul sau prin CCM la nivel de unitate puteti avea mai multe zile de CO, in functie de vechime.
Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata calculat pentru intr-un an calendaristic.
Numarul de zile de concediul de odihna aferent unui an se stabileste prin negociere, la semnarea contractului de munca, dar nu poate fi mai mic de 21 de zile (CCM -art. 56 alin 1)
ok, pai atunci cat sa-mi trec ca in contract la nr de zile nu am scris nimic ca am zis ca o sa ne interesam si apoi o sa trec , eu lucrez in invatamant dar didactic auxiliar , cat pot maxim sa trec?
apropo si in functie de vechime in mod normal dupa 3 ani nu ar trebui sa am 22?
1. Trebuie sa existe si la dvs. un CCM sau un Regulament intern. Nu exista transe unitare de concediu de odihna.
2. Va pot da un exemplu de la o firma oarecare:
Concediile de odihna se acorda in functie de vechimea in munca, astfel :
- pana la un an ..................................................................21 de zile lucratoare
- intre 1 – 5 ani ..................................................................22 de zile lucratoare
- intre 5 – 10 ani ................................................................23 de zile lucratoare
- intre 10 – 15 ani ..............................................................24 de zile lucratoare
- intre 15 – 20 ani ..............................................................25 de zile lucratoare
- intre 20 – 25 ani ..............................................................26 de zile lucratoare
- peste 25 ani ....................................................................27 de zile lucratoare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)
Concediu odihna in raport cu vechimea in munca nataliaz nataliaz Ma poate ajuta cineva cu informatii despre concediu odihna in raport cu vechimea in munca? Prin lege se acorda minim 21zile concediu indiferent de vechime, ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru vanzatoare iaros diana iaros diana sunt angajata ca si vanzatoare din septembrie 1998. am beneficiat de 3 ani de concediu de maternitate ,respectiv in anii 2000-2001 si 2005-2007. la cate zile ... (vezi toată discuția)