Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta, intrebari si eventuale cai de atac
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta, intrebari si eventuale cai de atac

Buna ziua, am si eu o mica nelamurire si nu stiu cat e de ok.

Am achizitionat in urma cu fix un an o masina. Masina avea rovinieta valabila pana in 18.08.2014, incheiata pe numarul de inmatriculare al fostului proprietar, eu schimband numerele in momentul achizitiei. Cei de la acte mi-au spus ca rovinieta este transmisibila si nu mai trebuie facut absolut nici un demers din moment ce chitanta contine si seria de sasiu a masinii, care ramane neschimbata. NU am dat atentie atunci, explicatia dansilor fiind destul de pertinenta la momentul acela. Astazi mi-am dat seama si am inceput sa caut legislatia in vigoare si am ajuns la ceva care imi raspundea intrebarii.

Dumneavoastra cunoasteti legislatia deci nu mai are rost sa repet ce se spune acolo.

Problema cea mai grava e ca am trecut in repetate randuri cu masina prin locuri unde sunt amplasate camere de verificare.

Pana in ziua de azi nu am primit absolut nimic.

M-ar interesa exact un raspuns de la o persoana avizata care e specializata in chestiile de genul.

Cum anume se face verificarea? NUMAI pe baza numarului de inmatriculare sau si dupa seria de sasiu? Fiindca masina cu seria de sasiu XXX si numarul de inmatriculare vechi, AG XX XXX figureaza cu rovinieta valabila dar aceeasi masina cu aceeasi serie de sasiu XXX dar cu numarul nou AG YY YYY nu figureaza.

Cai de atac exista in situatia de fata? Respectiv fiind in posesia chitantei vechi, sa merg la autoritatea competenta si sa demonstrez ca desi numerele nu sunt aceleasi, acelasi autovehicul dar cu un nou proprietar are rovinieta achitata? Eu asta nu inteleg, e ca si cum o persoana ar fi caracterizata de seria buletinului si nu de CNP. Seria se poate schimba dar CNP-ul ramane identic.

E vina mea ca nu m-am informat dar contravaloarea amenzilor m-ar desfiinta dpdv. financiar. Sper sa primesc un raspuns competent.

In alta ordine de idei, mi se pare totusi ciudat ca desi in situatia de fata, in decurs de UN AN de zile n-am primit absolut nimic. Sa ma bucure chestia asta?

Deasemenea imi cer mii de scuze fiindca sunt convins ca subiectul a mai fost discutat, dar timpul limitat m-a impiedicat sa caut in arhivele forumului.
CristianMandoiu, utilizator
Mergeti la CNADNR si cereti schimbarea numarului, in baza de date.
Daca sunteti din Pitesti...il gasiti pe strada Depozitelor, din cate stiu.
AvTudor_com, utilizator
Ideea sta in felul urmator. Eu am folosit masina fara sa fac respectiva schimbare de numar de inmatriculare in jur de 10 luni (eu am achizitionat masina in data de 09.13 si rovigneta avea valabilitate pana in 08.14) . Acum am platit contravaloarea altei rovinieta incepand cu data de 19.08.14 cu numarul actual al masinii.

Problema e ca eu am circulat in zonele care sunt dotate cu camere de verificare a rovinietei in timp ce ma foloseam de rovigneta emisa pe numarul vechi al masinii, numarul vechiului proprietar dar VIN-ul masinii care era surprinsa de respectiva camera era acelasi cu cel de pe chitanta rovinietei.

Ideea e ca mi se pare absurd sa se emita contraventii pe baza unui singur mijloc de identificare si anume numarul de inmatriculare. Masina e caracterizata de mai multe mijloace de identificare printre care si VIN-ul , marca, modelul. Pe noi ne intereseaza VIN-ul fiindca el se regaseste si pe chitanta transmisa de fostul proprietar.
E ca si cum un anume Ion Popescu ar fi surprins comitand o contraventie si doar pe baza numelui ar fi sanctionat ALEATOR un anume Ion Popescu. Ceea ce incerc eu sa spun este ca din moment ce emiti o contraventie, folosesti mai multe mijloace de identificare, nu numai unul singur.

Degeaba as merge sa fac schimbarea numarului de inmatriculare la un an dupa realizarea tranzactiei intre mine si fostul proprietar. Daca s-au emis amenzi in perioada aia de timp schimbarea mea ar fi egala cu 0 avand in vedere faptul ca rovigneta nici macar nu mai e valabila.

Ideea sintetizata a postului meu e urmatoarea :

Faptul ca detin chitanta veche pe care se regaseste VIN-ul masinii pe care o detin dar cu alte numere decat cele scrise acolo, am vreo sansa sa scap de plata sanctiunilor, in caz ca ele exista?
Pe romaneste, pot sa le dau peste nas cu chitanta si sa le demonstrez faptul ca masina desi nu mai are numerele acelea, are achitata taxa de drum?
CristianMandoiu, utilizator
Degeaba as merge sa fac schimbarea numarului de inmatriculare la un an dupa realizarea tranzactiei intre mine si fostul proprietar

Nu exista aceasta posibilitate
Cererea de preschimbare numere inmatriculare se inregistreaza succesiv si cronologic de la data solicitarii si depunerii documentelor la SPR
Stiu ca e in obisnuinta d-voastra sa asteptati un onorariu si pentru consultanta, dar as dori un raspuns complet care sa raspunda la toate intrebarile referitoare la intrebarea mea.
Cand o sa gasesc pe cineva care e specializat pe subiectul asta, o sa incep si o colaborare cu dansul/dansa.
Imi cer scuze daca am inteles gresit scopul si profilul forumului.

Multumesc frumos si-mi cer scuze daca am fost prea indraznet.
CristianMandoiu a scris:

Stiu ca e in obisnuinta d-voastra sa asteptati un onorariu si pentru consultanta,

Cand o sa gasesc pe cineva care e specializat pe subiectul asta, o sa incep si o colaborare cu dansul/dansa.

Pentru a va clarifica cateva aspecte esentiale,parcurgeti regulamentul forumului
Nu toate raspunsurile care se emit sunt favorabile/placute initiatorilor acestora

ynocentta, utilizator