Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?

Buna ziua,
Vreau sa ma ajutati sa lamuresc o problema.
Pe data de 2 Ianuarie am cumparat rovinieta, iar pe data de 8 au fost schimbate numerele la masina, deci schimbare de propietar adica eu fiind cel nou.
Mergând la Bacau am fost "pozat" de 2 camera pentru rovinieta, acum stau cu frica, sa ma astept la o amenda sau nu?
Mentionez ca pe rovinieta scrie seria la masina, dar si numarul, acum am aceiasi serie dar nr. diferit.
La schimbarea proprietarului am fost obligat sa cumpar alta asigurare dar nu mi sa spus nimic de rovinieta, a fost si greseala mea ca nu am intrebat pana acum.
Astept un sfat/raspuns.:help:

Multumesc!
johnythelove, utilizator
Depinde pe ce perioada ati achizitionat rovinieta, 7 zile, 30 de zile, etc.

Puteti verifica valabilitatea rovinietei aici
[ link extern ]

În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
De asemenea, la schimbarea proprietarului rovinieta isi pastreaza valabilitatea.

[ link extern ]
vezi Intrebarile 8 si 9

cyan, moderator
cyan a scris:

Depinde pe ce perioada ati achizitionat rovinieta, 7 zile, 30 de zile, etc.

Rovinieta este valabila pentru inca cateva zile incepand de acum..
Pentru vehiculul cu numarul de inmatriculare BCxxxxx si seria de sasiu xxxxxxxxxxxxxxxxx nu exista rovinieta valabila
.

:( ce este de facut, nu vreau sa fiu amendat, stie cineva care are este valoarea amenzii?

Edit:
Pentru vehiculul cu numarul de inmatriculare BCxxxxx exista rovinieta categoria A valabila pana la data 07-FEB-2014

Deci daca dau cautare pe numarul vechi, rovinieta este vlabila iar pe numarul nou nu este.

Acum observ ca pe rovinieta actuala nu imi este trecuta seria de sasiu.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.

În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR.

Pentru efectuarea modificării utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucruale CNADNR - S.A. (lista acestora se gaseste la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete –Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare) , cu următoarele documente:
a) cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseşte la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete - ,,Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare”
b) cartea de identitate a autovehiculului în copie şi original

Odată cu modificarea numărului de înmatriculare, în baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, în două exemplare identice, dintre care:
a) unul va fi ştampilat de către CNADNR - S.A. şi va fi înmânat solicitantului;
b) unul va fi semnat de către solicitant şi va rămâne la CNADNR - S.A.

Solicitati acum CNADR efectuarea modificarii nr de inmatriculare chiar daca perioada de valabilitate a fost mica si ati fost pozat inainte de efectuarea modificarii. Chiar daca nu era inscris nr de identificare al sasiului acesta este trecut in cartea de identitate a vehicului unde apare si nr de inmatriculare.
Sunt bun de plata, 250 lei. Am vorbit cu cei de la cnadnr si au spus ca pe rovinieta nu este trecut nr. de identificare al vehiculului. si ca trebuie sa imi iau alta.
Era obligatia celui care a eliberat rovinieta sa inregistreze si nr de identificare. Chestie e ca te pune pe tine sa verifici daca ce a scris pe chitanta este corect si apoi sa semnezi.