Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinerea unei procuri pentru dezbaterea unei mosteniri
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinerea unei procuri pentru dezbaterea unei mosteniri

Buna seara,
Am nevoie sa obtin o procura pentru mama pentru ca ea sa dezbata mostenirea tatalui meu(decedat) si in numele meu .Am dubla cetatenie romana si australiana. Problema este ca actele de identitate romanesti sunt expirate iar in tara am venit cu pasaport australian valabil. Puteti sa-mi spuneti de ce acte am nevoie pentru a obtine acea procura. Mentionez ca am fost la un notar care m-a sfatuit sa obtin documente romanesti valabile pentru ca procedura este mai simpla.
Multumesc
Orice procura se face doar la notariat. Nu stiu in ce sens este mai simpla procedura, dar încercați sa mergeți si la alt Birou notarial, sau poate chiar la cel care veți dezbate succesiunea.
Din moment ce detineti un act de identitate valabil, notarul trebuia sau putea sa va faca acea procura pe baza pasaportului dvs. si a cartii de identitate a mamei dvs. Practic pentru a deschide succesiunea mama dvs. nu are nevoie de procura dvs. dansa poate deschide succesiunea in calitate de sotie, in schimb dvs. trebuie sa va dati acordul de acceptare sau renuntare la succesiune. Mergeti la primaria de la ultimul loc de domiciliu a tatalui dvs. unde solicitati anexa 24, apoi mergeti la un notar deschideti succesiunea si dati declaratia de renuntare sau acceptare a mostenirii, dupa care puteti pleca, restul actelor le poate finaliza mama fara a mai fii necesara prezenta dvs. De asemenea puteti solicita de la evidenta persoanelor de la ultimul dvs. domiciliu avut in tara eliberarea unei carti de identitate privizorii, dar nu vad de ce ar fi necesara din moment ce dvs. aveti dubla cetatenie si va legitimati cu pasaportul strain.