Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinerea unei procuri in cazul in care documentele de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinerea unei procuri in cazul in care documentele de id. sunt expirate

Buna ziua,
as dori sa aflu cum as putea obtine o procura care sa permita persoanei imputernicite sa ridice niste acte oficiale in locul meu. Mentionez ca am dubla cetatenie romana-australiana si am calatorit in romania cu pasaport australian.Actele romanesti,C.I pasaport romanesc sunt expirate.Deoarece sunt nevoit sa ies din tara in scurt timp nu am cum sa ridic personal actele .
Multumesc
Buna seara. Ptr a face o astfel de procura specială unei persoane, mergeți la un Birou Notarial si veți prezenta Pașaportul australian, care este valabil.
Multumesc,am sa o fac luni la prima ora.Nu stiam daca pot sa mai pun o intrebare aici asa ca am facut-o ca o intrebare separata.