Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Prima de instalare a cadrelor didactice
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Prima de instalare a cadrelor didactice

Buna ziua!
De ceva vreme caut pe internet pentru ca nimeni nu stie si pe nimeni nu intereseaza dreptul nostru. Sunt invatatoare cu vechime de un an, al doilea fiind in curs si am inteles ca in primii 5 ani putem primi o prima. La scoala cand am intrebat mi-au zis sa caut legea si sa depun o cerere apoi sa astept...Am scris pe acest forum in speranta ca pot afla mai multe despre acest drept si in speranta ca voi gasi legea corecta.
Va multumesc!
LEN sau alta lege a invatamantului nu prevede prima de instalare, aceasta este prevazuta de Codul muncii. Depuneti cererea.
De la data intrării în vigoare a Legii educației naționale nr. 1/2011 și în prezent, atât personalul didactic de predare, cât și personalul didactic auxiliar și cel nedidactic au dreptul la o indemnizație de instalare egală cu un salariu de bază al funcției îndeplinite dacă îndeplinesc condițiile prevăzute de art. 23, alin. (1) din HG nr. 281/1993, cu modificările și completările ulterioare, respectiv dacă se încadrează într-o unitate din altă localitate decât cea de domiciliu în primul an de activitate după absolvirea studiilor.
([ link extern ] /)
Mi s-a spus sa scriu in cerere si legea...iar eu nu stiu exact care este.
Multumesc pt raspuns!