Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Prima de instalare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Prima de instalare

Buna ziua!
Se poate beneficia de prima de instalare daca am absolvit in anul 2016 si m-am angajat in invatamant,postul fiind la 48 de km de localitatea de domiciliu?
Scoala refuza acordarea primei deoarece spun ca nu cunosc legea.Acesta este raspunsul si in scris al institutiei.
va multumesc!!
CLAR DA! Va pot trimite Monitorul Oficial la o adresa de email pe care mi-o furnizati.
Exista inca prevederea legala. art. 23 alin. (1) din HG nr. 281/1993 nu este abrogat.

"Personalul didactic de predare, cât și personalul didactic auxiliar și cel nedidactic au dreptul la o indemnizație de instalare egală cu un salariu de bază al funcției îndeplinite dacă îndeplinesc condițiile prevăzute de art. 23, alin. (1) din HG nr. 281/1993, cu modificările și completările ulterioare, respectiv dacă se încadrează într-o unitate din altă localitate decât cea de domiciliu în primul an de activitate după absolvirea studiilor".
Detalii : [ link extern ]