Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se transfera alocatia copiilor cu parinti care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se transfera alocatia copiilor cu parinti care lucreaza in strainatate?

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot transfera alocatia copilului meu care se afla in Romania la domiciliul tatalui, daca eu lucrez in strainatate, in conditiile in care suntem divortati, avem custodie comuna si domiciliul copilului este la fostul sot. Alocatia in Romania este pe numele meu dar as dori sa depun actele pentru alocatie in strainatate. Este posibil si ce am de facut? Va multumesc frumos.
1. Alocatiile „europene” reprezinta o forma de prestatii familiale care au ca scop asigurarea
securitatii sociale pentru salariatii si lucratorii independetnti si membrii familiilor acestora,
care au resedintta într-un stat membru al Uniunii Europene si desfasoara o activitate
salariala sau independenta în unul din aceste state.

2. Procedura se demareaza prin depunerea formularului E411 completat în partea A la
instituttiile abilitate cu plata prestatiilor familiale din România sau din ttara în care
lucratorul migrant îsi desfasoara activitatea.

3. Daca statul de resedinta a copilului este România, iar unul dintre parinti are activitate în
România, iar celalalt parinte are activitate în alt stat membru, statul competent cu plata
prestatiior va fi România (stat de resedinta al copilului isi de activitate al unuia dintre
parinti), iar celalalt stat membru de activitate va acorda un complement diferential, stabilit
ca diferenta între cuantumul prestatiior acordate în acel stat membru in cuantumul platit de
România.

4. Daca copilul are domiciliul sau resedinta în România, iar parintii desfasoara activitatea în intr-un stat UE , acel stat va plati prestatiile familiale pentru copilul care a ramas pe teritoriul României, conform prevederilor legislatiei sale, în cuantumul prevazut de acest stat.

5. Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/1971, stabileste ca alocatia europeana pentru copii este o forma de ajutor familial pentru asigurarea unui trai corespunzator a tuturor copiilor nascuti in Uniunea Europeana. Potrivit prevederilor lui, fiecare stat U.E., in functie pe posibilitatile proprii, va acorda o alocatie pentru copiii care sunt in intretinerea angajatilor de pe teritoriul sau. Regulamentul dateaza din 1971, dar romanii beneficiaza de prevederile lui din 2007, odata cu intrarea Romaniei in Uniunea Europeana.

Procedura consta in completarea a doua formulare:
- formularul E 411 – cererea de informatii privind dreptul la prestatiile familiale in statul de resedinta al familiei
si
- formularul E 401 – atestat privind componenta familiei in vederea acordarii prestatiilor familiale.

Formularele E411 si E401 - Ghid practic de accesare a alocatiilor europene pentru copii
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc pentru raspuns.