Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Prevederile legii privind recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Prevederile legii privind recalculare pensie

Bună ziua, sunt un absolvent de facultate, cursuri de zi, pensionară deja la limită de vârstă. Aș dori să aflu dacă am dreptul să se adauge la pensia actuală și această perioadă. Vă mulțumesc.
Da.
Legea 263/2010

ART. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

Trebuia sa intre in calcul pensiei de limita de varsta daca ati fi avut la dosar:

Diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;

Daca nu a fost la dosar o puteti depune acum pentru a fi luata in calcul.
Majorarea se va acorda incepand cu luna viitoare a depunerii.
1. - Daca sunteti pensionara pentru limita de varsta banuiesc ca a fost luata in calculul stagiului de cotizare si perioada in care ati fost studenta la zi.
- Daca nu a fost luata in calcul atunci solicitati acum acest lucru la Casa de Pensii.

2. Dar sa stiti ca aceasta perioada nu este luata in calcul daca in timp ce frecventati cursurile de zi ale facultatii ati avut si venituri din salarii.