Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea pensiei

In cazul in care detin o diploma de licenta, influenteaza calculul pensiei la limita de varsta?Mentionez ca nu am lucrat in domeniul corespunzator diplomei de licenta pe care o detin.Multumesc!
1. Daca ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma, aceasta perioada este stagiu asimilat stagiului de cotizare la pensie si se are in vedere la pensia pentru limita de varsta.

2. Nu conteaza daca ati desfasurat activitate in domeniul in care ati absolvit facultatea.

3. Beneficiaza de acesta perioada asimilata numai daca in aceste perioade nu ati realizat stagii de cotizare la pensie (adica nu ati avut venituri pentru care se retinea contributia pentru pensie).
Am urmat cursuri I.D. nu cursuri de zi.

chivuana, utilizator
Cursuri I.D. nu intra in calculul pensiei.

Legea 263/2010

ART. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;