Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla cu datoria la banca daca datornicul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla cu datoria la banca daca datornicul moare?

X are un imprumut de 25000 de euro la o banca, nu a returnat nici o rata bancii respective deoarece s-a imbolnavit iar dupa 3 luni de zile a murit, dealtfel X nu are nici un varf de ac trecut pe numele sau, cum recupereaza banca respectiva banii?
Nu are un varf de ac.. dar totusi cu banii ce a facut ?
Banca nu isi va recupera banii daca era un credit neasigurat.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu se mai accepta mostenirea sub beneficiu de inventar din 2011 de la intrarea in vigoare a noului cod civil, mostenitorii raspund pt pasivul mostenirii numai in limita activelor mostenite
art 1114 NCC
(2) Moştenitorii legali şi legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporţional cu cota fiecăruia.
Intr-o saptamana i-a cheltuit pe toti, cu femei si jocuri de noroc, luase banii sa-si faca o casa dar cand a auzit ca mai are putin de trait....